سرخط خبرها
خانه / درباره ای تی اف / بنیانگذار تکوان-دو

بنیانگذار تکوان-دو

بنیانگذار و پدر هنر رزمی تکوان-دو  ، او تمام عمرخود را در ابداع و گسترش این هنر اصیل و زیبا سپری کرد و خود را آنقدر وقف تکوان-دو نمود که کار و زندگیش با هم یکی بود. او با پشتکار ، و اراده مثال زدنی در طول سالیان دراز توانست  شیوه ای باستانی و ناشناخته از هنر های رزمی را به روز نموده و توسعه دهد. اگر تکوان- دو امروز با شهرت و اقبال بین المللی روبروست ، بخاطر اراده خستگی ناپذیر آن مرد بزرگ بوده است .

چوی هونگ هی در نهم نوامبر 1918 درمنطقه کوهستانی ” هو دی” از توابع ” می یونگ چان” که امروز در کره شمالی قرار دارد متولد شد. در دوران کودکی و نوجوانی اندام و فیزیک ضعیف او و بیماریش باعث نگرانی والدینش بود . اما روحیه ای قوی داشت .در 12 سالگی بدلیل شعار دادن بر علیه مقامات ژاپنی ( شبهه جزیره کره از سال 1910 تا 1945  در اشغال ژاپن بود) از مدرسه اخراج شد و بعد از اخراج پدرش او را به نزد یکی از معروفترین خطاط های  کره ای ” هان ایل دونگ” که استاد هنر رزمی “تک کیون” بود فرستاد تا خطاطی بیاموزد

و این آغاز فعالیت رزمی چوی بود .

با شروع ناگهانی  جنگ جهانی دوم ، چوی برخلاف میل باطنی به ارتش ژاپن پیوست ، و در حین خدمت در شهر پیونگ یانگ به عنوان برنامه ریز و طراح نهضت استقلال طلبانه کره  در  “جنبش سربازان دانشجو پیونگ یانگ” فعالیت میکرد که توسط ژاپنی ها دستگیر و پس از 8 ماه بازجویی و محاکمه به زندانی در ژاپن منتقل گردید.

در مدت زمان کوتاهی هم بندی ها و نیز زندانبانان تبدیل به   شاگرد او شدند ، و در نهایت کل حیاط زندان تبدیل به یک سالن بزرگ با تجهیزات ورزشی مخصوص تمرینات او شد. با آزاد شدن کره در آگوست سال 1945 ، چوی جوان از زندان 7 ساله رهایی پیدا کرد ، و به سئول برگشت . ژانویه سال بعد ، چوی به درجه ستوان دوم در ارتش جدید التاسیس کره منصوب شد ، و آن سکوی پرتابی شد که تکوان-دو را در مدار جدید خود قرار داد یعنی قبول تکوان دو بعنوان هنر رزمی ارتشهای جهان.

از سال 1974 تا1953 همزمان با ترفیع مقام چوی به درجه ژنرالی و فرمانده ستاد مشترک نیروهای مسلح هنر رزمی چوی هم در ارتش و مردم کره سریعا کسترش پیدا میکرد.

در سال 1955  در مجمعی عمومی که دارای اعضای هیات مدیره ویژه ای شامل ، اساتید و روسای بزرگ هنرهای رزمی ، تاریخدانها، رهبران بلند پایه اجتماعی بود  ، تعدادی اسامی برای هنر رزمی کره پیشنهاد شداما در تاریخ 11 آوریل 1955 آن هیات مدیره که توسط  ژنرال چوی هونگ هی ، فرا خوانده شدند ، نامی  که توسط خود او پیشنهاد شد ” تکوان- دو ” انتخاب نمودند که به عنوان  ورزش رسمی کره معرفی شد در سال 1959 ” تکوان-دو” به فرا تر از مرزهای ملی خود رفت ، بنیانگزار تکوان-دو و نوزده نفر از بالاترین شاگردان کمربند مشکی برای معرفی به خاوردور سفر کردند ، آن سفر با نهایت موفقیت روبرو شد به گونه ای که تماشاگران از تکنیکهای پیشرفته تکوان- دو شگفت زده شدند . و بسیاری ازاعضای آن تیم نمایش برای گسترش این هنر زیبا به سراسر دنیا سفر کردنددر همان سال ژنرال چوی به دو سمت دیگر منصوب شد ، ریاست انجمن تازه تاسیس تکوان – دو کره ، و  جانشین فرمانده لشگر دوم در “تگو .

در 22 مارچ 1966 رویای دانش آموز ضعیف خطاطی دیروز و سفیر دولت و رئیس پر احترام ترین هنر رزمی جهان ، به حقیقت پیوست و فدراســــیون بیـــن المللی تــــــکوان- دوای تی اف با حضور کشورهای ویتنام ، مالزی، سنگاپور ، آلمان غربی ، آمریکا ، ترکیه ،ایتالیا ، مصر و کره  تشکیل شد .

سال 1974 سالی پر برکت  و پرکار و به یاد ماندنی برای ژنرال چوی بود ، و رویای برگزاری اولین دوره مسابقات قهرمانی جهان در مونترال کانادا به واقعیت پیوست سال  1976   به منظور بررسی روند توسعه تکوان-دو و برگزاری سمینار آمورشی به ایـــــــــــــران و چند کشور دیگر سفر کرد و در طی تمام این سالها درصدد نگارش دایره المعارف تکوان-دو بودکه تنها دایره المعارف هنر های رزمی جهان است

در ابتدای سال 1989 نسخه خلاصه شده دایره المعارف در 765 صفحه را به انتشار رسانید

ژنرال چـــــــوی هـــــــونگ هـــــــــی ، پدر و بنیانگـزار ای تی اف تکوان – دو  در 15 / جولای/2002 در سن 84 سالگی در گذشت.

او قبل از مرگش بنیان ” چانگ هون” را تاسیس کرد و پرفسور چانگ اونگ را که از اعضا کمیته بین المللی المپیک بود را به ریاست آن برگزید، تمام حقوق و کپی رایت دایره المعارف تکوان – دو و نیز کتاب 765 صفه ای خلاصه دایره المعارف به آن بنیان تعلق دارد

لازم بذکر است که پس از مهاجرت ژنرال چوی ابتدا به کانادا و سپس به اتریش دولت کره جنوبی در 23 می 1973 اقدام به تشکیل فدراسیون تکواندو دبلیو تی اف نمود